Parkety na vašu podlahu

Parkety sú už desaťročia zrejme najpoužívanejšie slovo súvisiace s podlahami. Na rozdiel od minulého režimu, kedy všetci mali doma celoplošne položené koberce. Takmer vzápätí po páde totality sa začali preferovať pevné podlahy, najmä plávajúce. No aj dnes sa ešte dajú nájsť, najmä v starých domoch a bytoch v historických centrách miest, pozostatky ešte starších dôb – parkety.

Parkety si ľudia často zamieňajú s inými pevnými podlahami a nezriedka sa slovo „parkety“ dá počuť ako označenie plávajúcej podlahy. Nie je to tak, medzi týmito dvoma druhmi krytín sú rozdiely.

Plávajúcu, či aj drevenú podlahu, tvoria lamely väčších rozmerov, cca 20 cm x 140 cm. Jednotlivé kusy plávajúcej podlahy sa rovnobežne spájajú spolu k sebe, ale neupevňujú sa k podlahe. Celá plocha je len voľne položená na podklade a po obvode sa nedotýka stien.

Parkety sú oveľa menšie kúsky, cca 7 cm x 40 – 50 cm. Je možné ich ukladať k sebe navzájom rôzne a vytvárať tak na podlahe vzory a obrazce. Každá parketa je upevnená k susedným, ale aj k podlahe. Ukladanie sa začína hneď od steny a po celom obvode miestnosti sa parkety stien dotýkajú. Jednotlivé parkety sa k sebe aj podlahe najčastejšie lepia a to trvalo pružným lepidlom.

Rady na používanie parkiet

Drobné nečistoty ako piesok, či kamienky z topánok môžu podlahu poškriabať. Je dobré zabezpečiť si pred vstupom rohožku, aby sa zamedzilo prínosu nečistôt. Vysávanie a zametanie by tiež malo byť pravidelnou súčasťou starostlivosti o podlahu. Raz za čas je tiež vhodné pretrieť celú plochu mopom. Mal by byť len vlhký, nie mokrý. Tak isto je vhodné čo najskôr utrieť vodu z topánok, či inú náhodne vyliatu tekutinu. Na nohy stoličiek a stolov si nalepte filcové podložky. Aj pazúriky domácich miláčikov môžu zanechať nepekné stopy, ale bežne časté zastrihávanie ako prevencia úplne stačí.Na povrchovú úpravu používame olej, vosk, tvrdý olejový vosk alebo dvojzložkový ekologický lak.

Parketové podlahy

Klasické dubové parkety 

  • Hrúbka: 15,22 mm Šírka -70mm
  • Dĺžka: 400-500mm

Triedy 

  • Natur -výber bez hrčí a vyrazních farebnostných rozdielov
  • Rustikál -  s hrčami a zábehmi bele
  • Country - hrče a výrazné farebné rozdiely

Montáž aplikujeme celoplošným lepením na trvalo pružné lepidlo.

Naše práce

ozio_gallery_nano