Klasické parkety

Parkety sú relatívne malé kusy opracovaného dreva, v rozmeroch asi 21 cm x 7cm x 40 – 50cm. Sú určené na skladanie do mozaiky, obvykle sa využívajú na vytváranie väčších súvislých plôch, najmä podláh. Niekedy sa za parkety nesprávne označujú aj iné druhy podláh, najmä laminátová plávajúca podlaha. Klasické parkety sa skladajú do rôznych vzorov. Často tvoria štvorce, kosoštvorce, či trojuholníky, alebo sú skladané do zložitejších hviezd, kvetov a ornamentov v barokovom štýle. Na parkety sa väčšinou používajú tvrdšie dreviny.

Typy klasických parkiet

Klasické parkety sa vyrábajú buď jednovrstvové, z jedného kusu dreva, alebo viacvrstvové. Najväčší rozdiel je, okrem zloženia, v cene. Jednovrstvové parkety bývajú vyrobené z veľmi kvalitného masívneho dreva. U viacvrstvových parkiet býva z tvrdého kvalitného dreva len vrchná, nášľapná vrstva, čím sa uchovávajú základné vlastnosti parkiet, ako je trvanlivosť a tvrdosť. Spodné vrstvy sa robia z bežne dostupnejších drevín, čo samozrejme znižuje celkovú cenu parkety. Drevené parkety sa najčastejšie používajú ako podlahová krytina, ale niekedy aj na tvorbu vertikálnych dekorácií na stenách.

Využitie klasických parkiet

Drevené parkety dávajú priestoru nádych luxusu a exkluzivity. Hoci drevené podlahy všeobecne vyvolávajú dojem tepla, útulnosti a dlhodobej hodnoty, parkety pôsobia trochu inak. Pracne vyskladané zložité mozaiky majú svoju osobitú schopnosť vytvoriť atmosféru stredovekých zámkov a starých knižníc.

Okrem sebevlastného čara ponúkajú parkety aj pevnosť a dlhú životnosť. A práve kvôli týmto vlastnostiam sa v modernej dobe využívajú aj v priestoroch, kde sa síce ignoruje ich krása, ale o to viac využíva ich odolnosť. Typickým príkladom sú telocvične, či tanečné sály, kde je podlaha veľmi namáhaná. Drevené podlahy do telocviční montujeme z klasických dubových parkiet lepených na OSB dosky a trojitý odpružený rošt.